Erasmus+ slaví 30 let

Praha, 18. května 2017 – Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová dnes dopoledne na Kampě spolu s ředitelkou Domu zahraniční spolupráce Danou Petrovou slavnostně zahájila akci Můj Erasmus. Akce byla součástí letošních evropských oslav 30-ti let existence programu Erasmus a konala se pod záštitou předsedy vlády Bohuslava Sobotky.   

Dům zahraniční spolupráce, který je národní agenturou programu Erasmus+ naplánoval k 30. výročí existence programu Erasmus řadu oslav a aktivit, z nichž některé pořádá společně Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, které je jeho zřizovatelem. Ústřední akce Můj Erasmus, která se uskutečnila dnes na Kampě, cílila na odbornou i širokou veřejnost a jejím smyslem bylo propagovat současný program Erasmus+. „Erasmus+ je vnímán jako program pro vysokoškoláky, ale dnes je jeho záběr daleko širší. Proto jsme se rozhodli pozvat žáky odborných škol, kteří předvedli své znalosti na jarmarku odborných dovedností. Návštěvníci si mohli řadu aktivit sami vyzkoušet a celá akce byla pojatá neformálně a interaktivně. Samozřejmě zde byly zastoupeny i další sektory, jako je školní a vysokoškolské vzdělávání, dospělí a mládež, tak aby to ilustrovalo pestrost programu. V neposlední řadě jsme dali prostor také zahraničním studentům, kteří jsou v ČR na Erasmu+. Ti měli možnost kulinářsky a kulturně představit své země. Byl zde a prostor i pro diskuze a neformální setkání v piknikové zóně,“ popsala oslavy na Kampě Dana Petrová, ředitelka DZS.

Oslavy mají veřejnosti především ukázat dopad zahraničních výjezdů a jejich přínos pro profesní či osobní rozvoj účastníků a zapojených institucí. „Program Erasmus+ je jedním ze základů internacionalizace školství v mezinárodním, ale i domácím prostoru a jeho cílem je podpořit vzájemné vztahy a spolupráci mezi českými a zahraničními školami, zkvalitnit jazykovou výuku a dát vzdělávání mezinárodní rozměr. Studie nám také prokázaly pozitivní dopad na zaměstnatelnost vysokoškolských absolventů programu,“ řekla ministryně Kateřina Valachová. Oslavy zároveň zdůrazňují fakt, že se Erasmus+ netýká jen studentů vysokých škol, ale že za dobu dvaceti let, kdy se do programu aktivně zapojila i ČR, byly a jsou součástí výměnné programy pro předškolní a školní vzdělávání, stranou nezůstávají ani střední odborné školy a program myslí i na vzdělávání mládeže a další vzdělávání dospělých.

K 30 letům byla spuštěna speciální webová stránka https://mujerasmus.cz, na které jsou průběžně zveřejňovány detaily k připravovaným akcím. Součástí webu je i sekce Vaše příběhy, věnovaná krátkým medailonkům minulým účastníků programu Erasmus a novinkou je online aplikace Váš příběh, pomocí které mohou návštěvníci webu zveřejnit svůj vlastní Erasmus příběh. Současně byla spuštěna propagační akce Erasmus+ panenky s podtitulem Nesedávej v koutě…vydej se do světa! Pod hashtagem #mujerasmus je na webu, Instagramu, Twitteru a Facebooku možné sledovat pouť 30-ti panenek, které v průběhu roku 2017 vycestují do zahraničí spolu s účastníky programu Erasmus+.

erasmus+ 1   erasmus+ 2

(Zdroj – MŠMT)

Naší školu zastupoval na této akci obor Zahradník – aranžér s paní učitelkou Ing. Alenou Srpovou.

IMG_3385[1]   IMG_3386[1]