Národní zemědělské muzeum – Praha

V týdnu velikonočních prázdnin navštívili žáci Národní zemědělské muzeum v Praze. Prošli různé expozice – Rybářství, Laboratoře ticha, Jede traktor atd.

Jede traktor

Expozice na ploše přes 500 m² představuje více jak 20 typů traktorů od tuzemských i zahraničních výrobců od roku 1917 do roku 1953. Vystavené traktory upoutají svou různorodostí, ať už konstrukční či v užití. Návštěvníky mnohdy překvapí detailnější zajímavosti, například z jejich někdy trochu nebezpečnější obsluhy. Každý si může vyzkoušet, jaké je to sedět za volantem historického traktoru Zetor 15, který je také možno využít k fotografování. Mladší děti ocení šlapací traktůrky a odrážedla s pro ně speciálně připravenou dráhou, všechny věkové kategorie si mohou vyzkoušet herní traktorový simulátor (Farming Simulator).  Pro expozici je připraven i lektorský program pro školy, který seznamuje s historií i vývojem a využitím traktoru jako neodmyslitelného pomocníka zemědělce.
Vystavené stroje pocházejí z podsbírky historické zemědělské techniky, jedné z typově nejucelenějších kolekcí svého druhu v Evropě, která je uložena a prezentována na naší pobočce NZM Čáslav.

IMG_0937   IMG_0943

Rybářství

Co je keser nebo nebesák? Co měl Krčín s čerty? Co skrývá dno rybníka a kdo žije ve vodě, nad vodou i kolem vody? To vše i mnoho dalšího vám prozradí hry, příběhy i zážitky v expozici Rybářství, kde se vás ujmou vypravěči z uměleckého sdružení “mamapapa”.
Oceněná expozice v soutěži Gloria musaealis vás překvapí svou pestrostí a interaktivitou. Odpovídá nejmodernějším trendům v oboru, jejím charakteristickým rysem je interaktivita s využitím audio-vizuální techniky, se zapojením zvukových a animačních technologií, 3D prezentace a rozšířené reality. Expozici oživují velká akvária s živými sladkovodními rybami. Další prvky expozice tvoří mimo jiné interaktivní model rybniční soustavy, diorama výlovu rybníka nebo CHKO Třeboňsko. Doplňují ji textové panely s různými tématy, např. „životopis“ kapra, „Praha rybářská“ či „Rybníky nejen pro ryby“ o dalších funkcích rybníků – například protipovodňové, ekologické a krajinářské.
Rybolov je jeden z nejstarších zdrojů obživy lidstva, představujeme ho i jako potravinový fenomén, ve spojení s rybníkářstvím jako významnou činnost člověka po staletí ovlivňující krajinu.

IMG_0924   IMG_0925

Laboratoře ticha

Laboratoř ticha – nová audiovizuální instalace z českého pavilonu Světové výstavy EXPO 2015, představuje živý les vsazený do futuristické laboratoře. Díky moderním technologiím umožňuje návštěvníkům nahlédnout do buněčné úrovně lesního biotopu.
Kromě živých rostlin a futuristických květníků jsou součástí instalace také interaktivní kamery, projekční plochy, mikrofony, automatizované systémy na zavlažování a klimatizaci. Projekt přímo reaguje na lidskou potřebu přítomnosti v přírodě. Ticho léčí a přivádí nás od pouhého povrchu do hloubky věcí. Vnořte se do ticha, obklopte se tichem a otevřete se nevšednímu zážitku.
Naučíme vás, jak se chovat v lese, jak se dívat na živé srdce Národního zemědělského muzea, které žije a roste svým vlastním lesním životem.

IMG_0894   IMG_0895

Další fotografie najdete v záložce FOTO.