Výchovný poradce

nebo dle domluvy

e-mail: topinkova.alena@seznam.cz

telefon: 602 888 341

Za výchovným poradcem či psychologem byste měli zajít, když…

• máte problémy se zvládáním učiva,
  • máte pocit, že pracujete v časovém stresu, z něhož vyplývají vaše neúspěchy ve škole,
  • necítíte se dobře ve své třídě, máte obavy ze šikany,
  • vaše rodinné zázemí vám neposkytuje podmínky pro přípravu do školy,
  • plýtváte svým volným časem, vaši přátelé vás odrazují od docházky do školy a učení, propadáte závislostem (alkohol, drogy, automaty, hry….),
  • nemáte vůbec žádnou motivaci studovat tuto školu, chcete si zvolit jiný učební obor,
  • hledáte další uplatnění po absolvování naší školy.

Výchovné poradenství

je služba určená studentům, jejich rodičům a pedagogickým pracovníkům. Těžištěm práce výchovného poradce je pomoc při profesní orientaci studenta, prevence a řešení školních a výchovných problémů. Cílem je zdárný průběh studia a úspěšný osobnostní rozvoj studenta. Všechny získané informace jsou důvěrné a v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů.

Konkrétní příklady práce výchovného poradce:

• seznámení studentů nových tříd s formami a způsobem studia na naší škole
  • podpora studentů při zvládání adaptačních potíží při vstupu na střední odborné učiliště
  • konzultace a informace o možnostech dalšího studia
  • pomoc se studiem ve zvláštních situacích (specifické poruchy učení, vysoká omluvená absence, neprospěch,…)
  • pomoc při řešení vztahových obtíží (pozice ve třídě, kontakt s pedagogy, prevence šikany, složitá rodinná nebo osobní situace,…)
  • spolupráce se školním metodikem prevence při zjišťování a nápravě nežádoucích jevů (alkohol, drogy, šikana, záškoláctví,…)
  • spolupráce se školním psychologem i odborníky mimo školu (pedagogicko-psychologická poradna, střediska výchovné péče, orgány státní  správy,…)